top of page
Search
  • Tereza D

PRVNÍ MYTÍ PODLE KUDRNATÉ METODY

Updated: Jul 7, 2020


V předešlém článku jsme se bavili, jaké produkty pro začátek použít. Hezky si je seřaďte vedle sebe, abyste viděli, jak půjdou za sebou. Šampon na clarifying, Deep Conditioner, kondicionér a styling. Buď pěnu, gel koupený, anebo gel ze lněných semínek. Šampon na bežné mytí dneska nebudete potřebovat, jelikož čistíte hloubkově. Ten pro tentokrát vyřaďte, ať vás tam nemate. Mně osobně přijde nejjednodušší vám to vysvětlit krok za krokem, jako kdybyste šli do sprchy.

Jelikož stojíte na úplném začátku, potřebujete se zbavit všech pro Curly Girl metodu nevhodných produktů, které jste doposud na vlasy dávali.  A toho docílíte šamponem k tomu určeným. V češtině se mu říká šampon na hloubkové čištění, v angličtině je to clarifying. Tento váš první krok je označován jako “final wash”. Mně by teda přišlo logické to pojmenovat jako  “first wash”, když se má v podstatě jednat o znovuzrození vašich vlasů. Nevadí, jedeme dál. Pořádně s ním vydrbejte hlavu (pozor, vždy jen polštářky prstů, ne nehty!). Vymyjte, znovu naneste, vydrbejte a znovu pořádně vymyjte. Tento spešl šampon pak budete používat jednou za 3 až 4 týdny, anebo jak budete cítit, že jej vaše vlasy vyžadují. Je to z toho důvodu, abyste se zbavili všeho toho nánosu za léta barvení, léta používání produktů se silikony, vysušujícími alkoholy, sulfáty, vosky, léta žehlení, fénování na maximální teplotu atd. Rozhodně nedoporučuji tento šampon používat na normální mytí, nebylo by to šetrné k vašim vlasům. Na to máte ten na běžné mytí nebo co-wash (pokud jste se rozhodli pro tu originální metodu), který dnes ovšem nepoužijete.


Vlasy jste si pořádně umyli, teď přichází na řadu Deep Conditioner, který je naprosto zásadním krokem ke zdravým kudrnám. Pokud máte vlasy zničené barvením jako já, klidně ho používejte při každém mytí. Pokud jsou vaše vlasy spíše nízkoporézní, i tak ho zařaďte do své rutiny, ze začátku ideálně jednou týdně. 

Naneste jej jako masku a nechte působit tak 20 až 30 minut. Jestli dvacet minut pro vás časově nepřipadá v úvahu (děti, psi, tarantule, ideálně všechny tři varianty dohromady), tak ho alespoň nechejte působit 10 minut. Masku dejte pod koupací čepici a na ni třeba nahřátý ručník (teplem se to ještě líp zaktivuje), a pak smyjte. 

TIP: Dejte třeba ručník na minutu a půl do mikrovlny, ať ho máte pěkně teplý.


Teď přichází trochu komplikovanější věc, a tou je nanášení kondicionéru. Klasické naplácání na hlavu se v CGM nepraktikuje (doufám, že to čte moje teta haha). Kondicionér se nanáší speciální metodou, která se označuje praying hands. A opravdu to vypadá, jako kdybyste se modlili. Názorné foto vám přiložím níže i s technikou squish to condish.


Je několik způsobů, jak praying hands aplikovat; mně nejvíc vyhovuje, když kondicionér nanáším v předklonu, ale můžete i nanášet z jedné strany na druhou a pak v předklonu. Rozetřu si ho po celé délce dlaní, mezi dlaně vložím vlas a jakoby ho „hladím“ od asi prostředku do konce.


Nedávejte kondicionér až k hlavě, jinak se vám vlasy budou mastit.


Teď přichází na řadu česání. Češeme jedině za mokra a s kondicionérem ve vlasech, za sucha nikdy. Nejdříve si vlasy rozčešte jen prsty a až vám projedou ve vlasech bez zadrhnutí, použijte hřeben. Po rozčesání si dejte vlasy na bok (kratší vlasy), pokud máte delší, tak do drdolu a hoďte si sprchu. Kondicionér nechávám ve vlasech po dobu sprchování, takže tak cca 5 minut. Pokud jste si koupili třeba ten od Garnier, tak ho nemusíte vymývat, ale klidně nechejte ve vlasech (leave-in).

A teď přichází moje oblíbená činnost; squish to condish (STC). Máte dvě možnosti, jak vlasům dodat kýženou hydrataci. Buďto jen klasickým mačkáním ve sprše, anebo miskováním (bowl method). Já vám popíšu tu jednodušší variantu a miskování nechám na jindy. 


Začněte mačkat vlasy směrem k temeni hlavy. Měli byste slyšet takový čvachtavý zvuk, kterému se říká squishing. Je to jako byste šli venku v dešti v žabkách a voda vám uvízla v botách, asi takový zvuk to je. Pokud jej neslyšíte, když vlasy mačkáte, přidejte víc vody a mačkejte ji smíchanou s kondicionérem, čemuž se říká squish to condish. Mačkáním se vám nejen začnou krásně vlnit vlasy, ale dodáváte jim i kýženou hydrataci.


Když máte pořádně promačkáno, můžete vymývat. Radši zopakuji; pokud jste si pořídili leave-in kondicionér, jak ho v těch vlasech necháte. Já osobně vymývám maximálně 30 vteřin. Pokud mi ve vlasech trochu kondicionéru zůstane, vůbec nevadí. Někteří doporučují vymývat studenou vodou, aby se tak uzavřely vlasové kutily, mně spíše vyhovuje vlažná voda než ta úplně studená. Přišlo mi, že když jsem je vymývala studenou, vlasy se mi rychleji mastily.


Podívejte se na foto, jak praktikovat praying hands a squish to condish.
Supeeeer, úspěšně jste si umyli vlasy podle CGM. Za to vás asi ještě nikdy nikdo nepochválil, co? Haha. Zatím to zní extrémně složitě, ale věřte mi, za pár mytí si na to zvyknete a budete profíci.  

Teď by normálně přišel na řadu ručník, kam byste vymačkali přebytečnou vodu z vlasů. Jednoduše jej vyměňte buď za tričko ze 100 procentní bavlny, anebo za ručník z mikrovlákna. PROČ? Výrazně tím zamezíte tvoření frizzu (takové ty rozlítané vlasy okolo hlavy). Stejně jako všechno ostatní spojeného s touto metodou, i tohle chce čas. Okamžitou změnu neuvidíte hned po prvním mytí (i když i to se stává), ale po několika už určitě. A věřte mi, já bývala královnou frizzu. 


Teď přichází na řadu styling. 


Že se bojíte použít gel nebo pěnu, aby vám to vlasy neslepilo? To je častá obava všech, kteří začínají. Já jsem z toho byla taky nesvá, ale jen proto, že jsem ho celý život dávala špatně; do suchých. Chjo. Dejte styling do vymačkaných mokrých vlasů před sušením a já vám zaručuji naprosto jiný, stokrát lepší výsledek, než na který jste byli doposud zvyklí. 

Styling opět nanášíme praying hands metodou a pak squishing (namačkat do vlasů stejně jako jste již dělali s kondicionérem). Vlasy můžete buď nechat volně usušit (air-dry), anebo použijte fén s difuzérem, abyste docílili objemu.

Při foukání je nejlepší přepínat z mírného na studený vzduch, rozhodně ne horký.


Od momentu, kdy jste dali do vlasů styling, až do té doby, než vám vlasy uschnou, se jich vůbec nedotýkejte. Jasně, bude vás to lákat, ale když tak se přes tu ruku plácněte, protože ta stejná ruka by vám způsobila frizz. A frizz co? Frizz nechceme! Na internetu jsem četla super radu. Pokud si myslíte, že už vlasy máte suché, tak skoro stoprocentně nejsou.

Až budou suché, ale opravdu suché, tak přichází na řadu vykřupání krusty (scrunch out the crunch, neboli SOTC). 
FOTO PŘED VYKŘUPÁNÍM KRUSTY
FOTO PO VYKŘUPÁNÍ (SOTC)Teď si asi říkáte, že to je sice všechno moc pěkný, ale jak máte docílit vln z druhého obrázku?


Opět máte více variant. Buď jemně vymačkáte krustu do trička, anebo ji vytleskáte. Tak to dělám já. Vezmete pramen, vložíte jej mezi ruce jako při praying method a začnete tleskat stejně, jako když to děláte na koncertě. Zní to divně? Jasně, ale opravdu tím tu krustu, kterou teď máte, rozbijete a zformují se vám vaše zdravé vlnky.

Pokud vám pomůže vidět mě tleskat, podívejte se v sekci video na moji Wash Day Routine, kde to názorně předvádím.

 

A je to! Nejjednodušší návod na to, jak začít. Malé rady do začátku.

  • Pište si svůj vlasový deník, kam si zaznačíte, co vám fungovalo, funguje a co naopak ne. Kromě šamponu nedávejte nic až k pokožce hlavy.

  • Deep conditioner, kondicionér i stylingové produkty nanášejte ideálně od prostředku vlasu až do konečků. Tím výrazně snížíte maštění.

Přidejte se do FB skupiny Curly Girl Metoda │ Kudrnaté vlasy přirozeně a navždy - https://www.facebook.com/groups/671921176592724, kterou jsem již zmiňovala v předešlém článku. Holky tam sdílejí své zkušenosti s metodou (bohužel kluky jsem tam zatím žádné neviděla), a pokud si s něčím nevíte rady, tak vám ochotně poradí. Této stránce jsem opravdu vděčná za svůj vlasový posun.


Budu se opakovat, ale buďte trpěliví a odhodlaní. Opravdu to není sprint, ale maraton. Uvidíte, jak se vám každým mytím vlasy mění k lepšímu.

Pokud i po přečtení celého článku jste pořád zmatení ohledně vaší mycí rutiny – wash day, klidně se mi ozvěte přes Instagram: @healthycurlsnow, nebo přímo zde. Moc ráda vám pomůžu. 


Přeji nám všem Healthy Curls.

1,674 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page