top of page
Search
  • Tereza D

CO JE KUDRNATÁ METODA A S JAKÝMI PRODUKTY ZAČÍT?

Updated: Jul 8, 2020

Jsem nová, kde mám začít? Jak to, že všichni máte tak hezké vlasy a já ne? Co je CGM? Jaké produkty používáte? Co mi bude fungovat? Kde mám jako začít? Bože, já jsem z toho všeho jelen. Pomozte mi, prosím.


Tohle je jen malý výčet neustále se opakujících otázek na sociálních sítích. Vidím je dennodenně a všichni ti, co se ptají, očekávají jednoduchou odpověď. A místo toho odcházejí ještě více zmatení, než když se poprvé zeptali. Jak je to možné? To doopravdy neexistuje odpověď na tyto zdánlivě jednoduché dotazy?

Předně, ti, co vás zahlcují ještě více otázkami na strukturu vašich vlasů a zašifrovaně vám  odpovídají, před vámi neskrývají nějaké velké tajemství, které vám odmítají říct. Bohužel na to není snadná odpověď, což jste asi nechtěli slyšet. Pokud by byla, nemusely by se zakládat tisíce facebookových stránek, webových stránek a blogů o Curly Girl Method (kudrnaté metodě).


Sama jsem s metodou začala před sedmi měsíci, takže je to pořád pro mě poměrně nové, a tak mám stále v živé paměti, jak mi ze všech informací šla hlava kolem. Pojďme to společně zkusit trochu rozmotat. Pokud po tomhle článku budete odcházet o trochu míň zmatení, tak to pro mě skutečně bude zadostiučinění.


Takže chcete mít zdravé kudrny či vlny, ale vůbec nevíte, jak toho dosáhnout? Nejlepší bude, když začneme od začátku. S The Curly Girl Method (CGM) přišla v roce 2001 britská kadeřnice Lorraine Massey. Tato původní a poměrně průlomová metoda je založena na tom, že umýváte své vlasy kondicionérem namísto šamponu. Lorraine napsala knihu The Curly Girl Handbook, ve které popisuje veškerá pravidla této metody. Původně byla metoda zaměřená vyloženě na dívky s kudrnatými, ne vlnitými vlasy, stejně jako je má Lorraine. Vlasy typu 3 a 4, husté hřívy, těžko zvladatelné, které má hodně Američanek a Afroameričanek. V Evropě převažují vlnovlásky, ne všude samozřejmě, ale u nás v České republice rozhodně, a tudíž pokud nemáte tento typ vlasů, tak vám s největší pravděpodobností mytí kondicionérem (co-washing) sedět nebude. I když na druhou stranu, může. Musíte si to vyzkoušet, protože u téhle metody platí, že opravdu každému funguje něco jiného.


Moje vlasy jsou jemné a vlnité se sklony ke kudrnám, a tudíž jsem se rozhodla následovat techniku low poo. Kromě toho, že občas používám olej na vlasy (v originální metodě je zakázáno používat oleje) a umývám je šamponem místo kondicionéru, všechny ostatní pravidla dodržuji. Je to naprosto na vás, jestli zvolíte šampon nebo kondicionér, ale nesmí obsahovat sulfáty, vysušující alkoholy, silikony a vosky. Ale jak poznáte, jestli je produkty obsahují? Jednoduše napište ingredience do tohoto odkazu - Curlsbot - https://www.curlsbot.com/, kde se vám ukáže, zda produkt vámi zvolený je povolený (cgm approved) či nikoliv (cgm not approved). Pozor, tato aplikace není stoprocentní, ale rozpozná toho poměrně dost.

Kromě curslbotu se používá i CurlScancurlsan.com, kde dokonce můžete naskenovat produkt, který si chcete ověřit. 


Dobře, pojďme už přímo k vašim vlasům.

Jak začít? Úplně nejdřív, ideálně hned teď, si zjistěte, jaký máte typ vlasů a jejich porozitu. 


1. Barvili jste si je a i v minulosti žehlili? Tak to spíš vypadá na vysokoporézní

2. Trvá vám věčnost, než vám vlasy uschnou? S větší pravděpodobností budou nízkoporézní

3.Schnou vám poměrně rychle? Znak vysokoporézních

4. Jak rychle se vám namočí vlasy? Docela rychle – vysokoporézní, déle to trvá - nízkoporézní
Je opravdu plno znaků, jak rozpoznat typ, porozitu a hustotu. Klasický test se sklenicí ovšem nebude jedním z nich. Bohužel se na něj jaksi nejde spoléhat. Kdybyste to přesto chtěli vyzkoušet, tady je krátký návod. Nezatížený vlas kosmetickými prostředky dejte do sklenice s vodou: pokud vám plave na hladině, je to znak nízkoporéznosti, pokud jde ke dnu, měl by být vysokoporézní. Mně osobně plaval, a to mám vlasy zničené léty barvením. Je tedy třeba brát sklenicový test s opravdu velkou rezervou.

Svým kamarádkám proto daleko radějí doporučuji udělat si tento rychlý online test, který vám pomůže rozklíčovat váš typ a porozitu vašich vlasů - https://www.naturallycurly.com/quiz.

Pokud byste chtěli detailnější rozbor, což vřele doporučuji, podívejte se na  webové stránky Kudrnaté vlasy: https://www.kudrnatevlasy.cz/poreznost-vlasu/

Paráda, teď už víte svůj typ vlasů a porozitu.


Pojďme se tedy blíže podívat na produkty, které pro začátek budete potřebovat. 

PRVNÍ PRODUKT


FINAL WASH/CLARIFYING SHAMPOO


První krok – hloubkově vyčistit vlasy od veškerého nánosu (build up). Clarifying (hloubkové čištění) provedete šampónem, který v sobě může mít jemný sulfát jako je např. Sodium C14-16 Olefin Sulfonate. Teď si asi říkáte, že jsem před chvílí zmiňovala žádné sulfáty. Udržujete pozornost, to se cení, ale abyste jednou za čas vlas opravdu důkladně omyli, tak zrovna Sodium C14-16 Olefin Sulfonate vašim vlasům vůbec neuškodí. Já používám Cantu Sulfate-Free Cleansing Cream Shampoo, což je chelátový šampon, který zároveň velice dobře odstraňuje minerální usazeniny. Dá se pořídit levně za 240 Kč na eshopu stránky https://www.kudrnatevlasy.cz/. Na tento web budu v článku ještě několikrát odkazovat zkratkou kudrshop.

Žiji v oblasti s tvrdou vodou a klasický clarifying by mi nestačil. Chelátový neboli chelating v angličtině je jakoby pálivější verze už tak pálivé chilli papričky. Jestli máte jemnou vodu, tak vám do začátku úplně postačí třeba zelený Nature Box. Cena se pohybuje okolo 149 korun v běžných drogeriích a jsou na něj často akce.


DRUHÝ PRODUKT


DEEP CONDITIONER aka MASKA


Kromě clarifying šamponu budete potřebovat i Deep Conditioner (masku na vlasy), který dáte na začátku po final wash, pokaždé, když budete hloubkově čistit a ideálně potom jednou týdně. Je to nezbytný krok k vašim zdravým vlnkám (healthy curls).

Já používám Too Shea! Extra Moisturizing Conditioner od Jessicurl. Je to můj zatím nejoblíbenější produkt i z toho důvodu, že je to 3v1. Dá se použít jako hloubkový kondicionér i jako klasický kondicionér na běžné mytí, a dokonce jako leave-in. Jako leave-in jsem ho nezkoušela, myslím, že by mi zatížil vlasy, ale pro vaše to může být klidně super. Není nejlevnější, seženete ho momentálně na kudrshopu za 500 Kč, ale ta investice se rozhodně vyplatí. Obecně produkty od Jessi jsou opravdu hodně koncentrované, musíte s nimi opatrně a dávat v malém množství, jinak by vám mohly vlasy spíše zmastit. Mně se vlasy hodně mastí, a i přesto mám tenhle produkt opravdu ráda. Mám je po něm krásně hebké. 

Pokud je to pro vás velká finanční výloha, kupte si Garnier Fructis Hair mask. Prodávají se prakticky všude, cena se pohybuje kolem 140 Kč a ideálně sledujte akce. Často se dají sehnat v Rossmanovi a DM skoro za poloviční cenu. Aloe Vera, banán a papaya jsou u kudrnáčů po celém světě velice populární, možná i proto, že mají trojí použití – jako maska, jako smývatelný kondicionér i jako nesmývatelný kondicionér (leave in). Mrkněte na foto, abyste viděli, jak jsou odstupňované, co se týče hydratace a výživy.
TŘETÍ PRODUKT


BUĎ - ŠAMPON NA BĚŽNÉ MYTÍ


Dalším neméně důležitým krokem je výběr šamponu. Jak už jsem zmínila výše, v kudrnatém světě se tato metoda označuje jako low poo. Nekombinujte low poo a clarifying! Buď hloubkově čistíte, anebo klasicky umýváte. Nikdy ne oboje.

 

Moje vlasy jsou mezi 2A-C, hodně jemné a vysokoporézní. Začínala jsem s Gentle Lather Shampoo od Jessicurl, ale asi po třech měsících jsem přešla na Giovanni Tea Tree Tripple Treat – na kudrshopu seženete malé balení za 99 Kč. Nechcete vůbec nakupovat přes internet, ale jen v drogerii? Tak můžete zkusit jeden z dětských šamponů. Například Johnson´s baby šampon jw přibližně za 75 Kč, k dostání je třeba v drogerii Teta


POZOR!!! Jen vás chci varovat. Johnson je sice nejlevnější varianta na trhu, ale hodně holek po něm svědí hlava, mě nevyjímaje. Raději bych zainvestovala třeba o stovku víc a pořídila něco z kudrshopu. Ale dávám ho sem proto, že je nejlevnější a zároveň povolený, a pokud nejste takový citlivky jako já, tak proč ho nezkusit?


Vyměnila jsem Gentle Lather, protože i když jsem poctivě masírovala pokožku hlavy, tak jsem neměla pocit pořádného vyčištění. Moje vlasy se velice snadno zmastí; není to úplně na pomezí stáčení oleje, ale takový pěkně mastný pečící papír. Zkrátka jsem potřebovala silnější produkt, který by mi pořádně vyčistil vlasy u kořínků. Giovanni Tea Tree patří svým složením na pomezí mezi low poo a clarifying, ale můžete s ním mýt vlasy kdykoliv potřebujete. Díky němu se mi prodloužila doba mytí o den, za což jsem opravdu ráda. 
ANEBO - CO-WASH


Pokud vás láká ta první, originální metoda Lorraine Massey, kde kondicionér supluje šampon, tak směle do toho. Mytí vlasové pokožky kondicionérem miluje celá řada lidí. Spíše tedy kudrlinky než vlnky a též vyhovuje převážně lidem s hustějšími vlasy než těm s jemnými, ale opět...každé vlasy jsou jiné a můžete si to zamilovat, i když typově sedíte na low-poo. V tom je ta metoda super a šílená zároveň...nikdy nemůžete stoprocentně říct, co komu bude sedět.

Jen nezapomínejte čistit hloubkovým šamponem. Řada kudrlinek zapomíná, že build up se dělá všem. Jak těm, co jedou low-poo, tak těm, co se rozhodli pro co-wash. A pokud byste pravidelně nečistili, mohli byste si způsobit nepěkné kožní problémy.


Tak stačilo, opouštím černou kroniku a věřím, že jsem vás natolik postrašila, že budete hloubkově čistit. Já osobně jsem variantu co-wash zkoušela jen jednou, a to ještě jen s obyčejným kondicionérem na začátku metody, abych si to pocitově vyzkoušela. Vím, že mně šampon zatím vyhovuje víc, ale jelikož bych ráda pomohla co nejvíc lidem, tak jsem si koupila As I am Dry & Itchy, protože mě občas svědí pokožka. Ale pokud vím, tak se v ČR neprodává. Teď si říkám, že jsem to teda asi vůbec neměla zmiňovat, že? Ha.

Ale nezoufejte, na kudrshopu se prodává As I am Coconut CoWash Cleansing Conditioner za 350 Kč a vím, že je u hodně holek nesmírně populární. Takže pokud chcete volit co-wash, rozhodně bych začala u něj.


ČTVRTÝ PRODUKT


KONDICIONÉR


Kromě šamponu na hloubkové mytí (clarifying), Deep Conditioner (masky) a šamponu na běžné mytí (anebo co-washe), budete potřebovat i kondicionér. Dobrý kondicionér je jedním ze základních kamenů k dosažení vytoužených zdravých vln a kudrn. Většina z nás má vlasy vysušené a nezdravě vypadající (to není urážka, ale konstatování), proto musíme první měsíce opravdu hodně hydratovat. Too Shea a Garnier masky můžete použít i jako kondicionér na běžné mytí, což je z finančního hlediska super.

Každým vlasům opravdu sedí jiné produkty a je tolik různých značek. Pokud vám vaše vlasy nepřijdou až tak suché, tak bych pro začátek třeba zvolila Giovanni 50/50. Je tam vyvážený poměr hydratace a proteinu. Na kudrshopu nabízejí i malá balení za 99 Kč, což je ideální v případě, že vám nebude sedět. Já osobně ráda používám jiný produkt na Deep Conditioner a jiný na kondicionér. 


A TEĎ KONEČNĚ PŘICHÁZÍ NA ŘADU FINÁLNÍ PRODUKT TÉTO ZÁKLADNÍ VÝBAVY.PÁTÝ PRODUKT


STYLING


Máte několik možností, jaký zvolit. Stejně jako předešlé produkty, i tento dáváme do mokrých vlasů. Můžete třeba dát pěnu, já si před pár dny koupila Giovanni Natural Mousse Air-Turbo, na kterou jsem slyšela hodně pozitivní ohlasy, a tak se ji taky chystám poprvé vyzkoušet. Na kudrshopu je za 320 Kč. Pokud byste rádi napřed zkusili nějaký z drogerie, tak třeba pěna od Aussie Mousse Turn Up The Curl je schválená a seženete ji například v drogerii Teta kolem 120 korun.

Co se týče gelů, tak za pomyslný Holy Grail se označuje Kinky-curly curling custard gel. Lidi po celém světě z něj doslova šílí. Předem upozorňuji, že to není levná varianta. Menší balení vás vyjde na cca 580 Kč, větší dokonce na 850. Mnohem levnější a skoro stejně oblíbený je Giovanni LA Hold Styling Gel. Malé balení pořídíte již za 95 Kč.


Máte úplný vítr v peněžence, ale toužíte po něčem, co vám dodá objem a lesk zároveň? Tak si vyrobte gel ze lněného semínka, který vám v ledničce vydrží až dva týdny (max). Pokud ho nevypotřebujete, tak si ho zamrazte. Naprosto jednoduchá a pro mě zatím nejúčinnější záležitost, a to mám Spiralicious od Jessicurl za 500 Kč, který je též opěvovaný po celém světě. Mám ho ráda, ale gel ze lněného semínka je pro mě zatím top. Koupíte ho například v DMku. 500g za 34,90 Kč.


Tady je recept, jak si ho vyrobit:

¼ hrnku lněných semínek

2 hrnky vody


Vařte na mírném plameni a od okamžiku varu stačí povařit 10 minut. Tajemství tohoto gelu spočívá v míchání. Opravdu poctivě míchat, hlavně, až to začne vřít. Vytvoří se vám na vařečce hlen, což značí hotovo. Odstavte hrnec ze sporáku a nechte vychladnout. Já nechávám minimálně 10 minut, klidně až 40, to je na vás. Ovšem teď přichází ta těžší část, asi už víte, o čem mluvím. Jak ten gel ze semínek dostat? Můžete buď vymačkat přes cedník, silonku nebo případně tyl, jestli doma nějaký máte. 

Podívejte se na moje video v sekci videa (ano, hádáte správně název), jak to praktikuji a posléze nanáším do vlasů já. Doufám, že vám to bude všechno jasnější. 


A to je vše. PĚT PRODUKTŮ DO ZAČÁTKU.

Jakmile si je koupíte a s metodou začnete, uvidíte, že je toho mnohem, ale mnohem víc, co budete chtít vyzkoušet. Různé druhy hřebenů, saténové povlaky na polštáře, díky kterým zamezíte frizzu, aktivátory vln, domácí masky na vlasy, protein versus hydratace, miskování, zvětšení objemu díky klipům ve vlasech, plopping (na to snad ještě není v češtině překlad), oleje na podporu růstu vlasů. Mám pokračovat? Než se vám z toho všeho zase začne točit hlava, nadechněte se a zkuste to nejdřív opravdu jednoduše. 


Že je tato metoda drahá?

Tak si to pojďme spočítat. Pokud si nakoupíte produkty z kudrshopu, vyjde vás to na 938 Kč (pokud zvolíte low-poo variantu) a 1189 Kč (pokud co-wash). Cantu na hloubkové čištění, dražší kondicionér, který budete zároveň používat jako masku, menší balení šamponu (anebo As I am co-wash) a menší balení stylingu. 

Chcete jen úplný low cost a utratit co nejméně? Můžete všechny věci pořídit do 400 Kč (pokud vychytáte akce, tak ta částka bude ještě menší).

Je jen na vás, jakou variantu si zvolíte. Já osobně nedám na gel z lněného semínka dopustit, což je velice levná a účinná varianta. Kondicionéry mi zatím sedí spíše dražší, ale vám mohou krásně sedět ty levnější. Počítejte s tím, že vám plno produktů ze začátku nemusí vyhovovat. To neznamená, že vám metoda nefunguje. Jen to značí, že jste ještě nenašli svůj Holy Grail produkt.


Postupně sem budu přidávat více článků, videí atd. Buďte trpěliví a odhodlaní. Opravdu to není sprint, ale maraton. A pro řadu z vás to bude i změna na celý život. Až tomu přijdete na kloub, tak vám zaručuji, že se do svých zdravých kudrlin a vln zamilujete a budete jim chtít dát už jen to nejlepší. Pokud jste i po přečtení celého článku zmatení jako lesní včely (já teda doufám, že ne, ha), klidně se mi ozvěte přes Instagram: @healthycurlsnow, nebo přímo zde.

Moc ráda vám pomůžu. 


Přeji nám všem Healthy Curls.736 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page